Bohrov Efekt
Bohrov efekt pri HD.
V dialyzačnej praxi sa stretávame s klinikou záchvatov dýchavice v úvode dialyzačného výkonu. Spravidla sa jedná o pacientov prichádzajúcich v ťažšej metabolickej acidóze (často pacienti s CHOPCH) . Po napojení na mimotelový eliminačný obeh sa u takýchto pacientov dostavuje pocit dýchavice, až schvátenosti z pocitu, že nemôžu dýchať. Často je takáto klinika mylne pripisovaná alergickej reakcii na časti dialyzačného monitora (sety, kapiláru atd..)
Vysvetlenie však môže byť úplne iné. Môže sa jednať o prudkú (prirýchlu) úpravu metabolickej acidózy - efektívnym HDF výkonom s vysokým prietokom krvi (300-350 ml/min) a nastavením bikarbonátu na štandardnú hodnotu 32 na dialyzačnom monitore.
Vplyv pH: Oxygenovaný Hb (HbO2) je silnejšou kyselinou než deoxygenovaný (Hb). Zníženie pH posunie disociačnú krivku Hb pre kyslík doprava, čo znamaná zníženie afinity k O2. Zvýši sa koncentrácia H+, vodíkové katióny sa budú viazat na Hb, čo vyústi v zníženie afinity. Na zmenách pH se podieľa aj CO2. Ak dôjde k nadmernej produkcii CO2, je okamžite konvertovaný na hydrogenuhličitanový anión a vodíkový katión. Vzniknuté katióny sa tak podieľajú na poklese pH a zvýšení desaturácie hemoglobínu. Vplyv oxidu uhličitého a pH na afinitu hemoglobínu ku kyslíku označujeme ako Bohrov efekt.
Inými slovami v tkanivách na periferii je kyslejšie prostredie oproti pľúcam a podstatne vyššia koncentrácia CO2 čo zaistí desaturáciu Hg a uvolnenie O2 v tkanive. Ak dialýzou prudko upravíme pH krvi do alkalickejšej hladiny, bráni to desaturácii Hg a dôjde k pocitu dusenia sa. Osvedčilo sa nám profilovať u takých pacientov bikarbonátovú pumpu (na začiatku 25.... až neskôr po postupnej adaptácii pacienta na 32). A samozrejme pomôže na začiatku znížiť prietok krvi na 200...250 ml/min. V extrémnych prípadoch je nutné prejsť z HDF výkonov na HD.