Hepatorenálny syndróm
Hepatorenálny syndróm (HRS) je charakterizovaný funkčným zlyhaním obličiek (pri morfologicky normálnom náleze na obličkách) u pacientov s pokročilou pečeňovou léziou a portálnou hypertenziou (obvykle pečeňovou cirhózou). Podstatou syndrómu je extrémna vazokonstrikcia renálnych tepien, ktorá vzniká ako reakcia na systémovú vazodilatáciu a hypotenziu. HRS je potenciálne reverzibilný stav a väčšinou sa nerozvinie bez prítomnosti ascitu.
Rozoznávajú sa 2 typy HRS:
TYP 1: rýcho progredujúce pečeňové zlyhanie - t.j. situácia pri ktorej ku dvojnásobnemu zvýšeniu sérovej koncentrácie kreatinínu dosahujúcu 221 umol/l v priebehu 2 týždňov.
TYP 2: ostatní pacienti s alteráciou renálnych funkcií splňajúcich nižšie uvedené kritériá a nespĺňajúce kritériá HRS typu 1. Tento typ je väčšinou spojený s prítomnosťou refraktérneho ascitu a dlhodobou stabilnou alteráciou renálnych funkcií.
Diagnostické kritériá HRS (International Ascites Club 1995) :
1- nízka GF s hodnotami S-kreatinínu >133umol/l alebo GF <0,66ml/s u pacienta s chronickou alebo akútnou hepatálnou léziou s hepatálnym zlyhaním a portálnou hypertenziou.
2-absencia šokového stavu , aktívnej bakteriálnej infekcie či strát tekutín , vylúčenie nefrotoxických liekov.
3- alterácis renálnych funkcií pretrvávajúca aj po prerušení diuretickej liečby a podaniu 1,5 l fyziologického roztoku v infúzii.
4- proteinúria <0.5g/deň
5- neprítomnosť známok obštrukcie močových ciest či parenchymatóznej lézie obličiek (podľa USG vyšetrenia)
(Ďalšie pomocné kritériá: oligúria pod 500ml; koncentrácia Na v moči pod 10 mmol/l; osmolalita moču väčšia , ako osmolalita séra, množstvo ERY v moči menej ako 50/l; sérová koncentrácia Na menej ako 130 mmol/l)
Liečba HRS 1. typu:
Podávanie Terlipresínu v dávke 0.5-2mg po 4-6 hodinách spolu s i.v. albumínom (100-200ml 20% albumínu /deň). Dĺžka tejto liečby nie je jednoznačne stanovená. Väčšina štúdií uvádza 15 denne podávanie.
U pacientov nereagujúcich na vazokonstrikčnú liečbu je možné zvážiť TIPS.
POUŽITIE RôZNYCH DIALYZAČNÝCH METÓD JE KONTROVERZNÉ, VäČŠINOU NEVEDIE K ZLEPŠENIU PROGNÓZY PACIENTA. Tieto metódy ba sa mali indikovať len v prípade ťažkej hyperkalémie, metabolickej acidózy či hyperhydratácie s pľúcnym edémom , ktoré nereagujú na medikamentźnu iečbu.
Liečba HRS 2. typu:
- veľkoobjemové paracentézy s podaním albumínu i.v. (v dávke 6-8g albumínu na liter vypusteného ascitu)
- diuretická liečba ( indikuje sa v prípade , že zvýšia odpad Na močom na viac ako 30mmol/deň.
- zváženie TIPS
- liečba vazokonstriktormi (terlipresin v dávke 0.5-2mg i.v. po 4-6 hodinách )
- zváženie Tx pečene.