Hyperkalémia / Hypokalémia
www.NephronPower.com
Hypokalémia - Trans celular shift - insulin , beta agonists ,
extracelular pH , hypotermia
- U-K (mmol/24hod) : < 20 - GIT/Skin losses
> 25 - kidney losses *
* Kidney losses
1 HypoMg (Mg induced K losses)
2 low serum bicarbonate (RTA, Toluene, amphotericin)
3 High/normal serum bikarbonate
- 1. Normal BP - Urine Cl low
Vomit, NGdrainage,
Post hyperkapnia
Remote diuretic
- Urine Cl high
Recent diuretic
Barter/Gitelman sy
- 2. High BP - High renin /High Aldo
Reno-vascular ,
Renin secreting TU
- Low Renin/High Aldo
Primar Aldosteronism
hyperplasia/adenoma
- Low renin /Low Aldo
Licorice use, Liddle sy.
Cushing sy. , Geller sy.
(BP- blood presure; Cl- chloride)
Hypokalémia - substitúcia draslíka
(praktické rady).
8 ampúl KCL (teda 80ml 7,45 % KCL) - zvýši hladinu sérového draslíka cca o 1 mmol/l.
Deficit draslíka = (fyziologická hladina draslíka v mmol/l - aktuálne hladina draslíka v mmol/l) x 0,3 x hmotnosť v kg.
Do periférnej žily - podávať maximálnu koncentráciu 30 mmol/l draslíka v roztoku (teda 3 amp. KCL na 1 liter inf. roztoku).
Do centrálneho katétra - možno podávať neriedené KCL, maximálne 40 mmol/l za hodinu, (teda 4 amp. KCL za hodinu)
Odchýlka kalémie vzhľadom na pH : odchýlke pH o 0,1 od fyziologickej hodnoty 7,4 zodpovedá pri acidóze zvýšenie a pri alkalóze zníženie kalémie o približne 0,6 mmol/l
KCl 10ml amp. 7,45% - na 1 ml pripadá 1 mmol draslíka
Cardilan 10ml amp. - na 1 ml pripadá 0,27 mmol draslíka a 0,139 mmol Mg.
Max denná dávka kália je do 100-120 mmol !!!!
-Pokiaľ spolu riešime otázku hyperkalémií, je dobré apriori vedieť, že hyperkalémie sú často poliekové teda po napr. ACEi, sartanoch, antialdosterone (VEROSPIRON, INSPRA), po substitučnej liečbe (KCL, Kaldyum, Cardilan).
- Často sa stáva , že je kalémia skreslená neadekvátnym odberom krvi, dlhým státim odberu pred doručením do laboratória (pre objektivizáciu radšej opakovať vyšetrenie, odkvapkávaný odber)
- pacienti zvyknú mať návštevy a obľúbené potraviny donášané pre hospitalizovaných sú banány, zaváraniny, sušené ovocie...je dobré to skontrolovať
- pri objektívnej hyperkalémii je podstatné vyšetriť ABR - závažnejšia acidóza navodzuje distribučnú hyperkalémiu (teda presun kália z intracelulárneho do extracelulárneho priestoru)
- latentnú hyperkalémiu do 6,5 mmol/l zvykneme riešiť obmedzením príjmu kália v strave, úpravou medikamientóznej terapie (vynechanie ACEi, sartanu, Verospironu, substitúcie kália - KCL, Cardilan), riešením metabolickej acidózy (napr. Vitacalcin 3x1...3x2tbl za podmienky normo- alebo hypo-kalcémie). K dispozícii na zapožičanie je na dialyzačnom oddelení a INT oddelení preparát Sorbisterit (3x1 odmerka). V indikovaných prípadoch pomôže aj diuretikum (Furosemid).
- pokiaľ detekujete hyperkalémiu nad 6,5 mmol/l klinicky manifestnú (hlavne hemodynamicky závažné poruchy rytmu srdca) je potrebné emergentne kontaktovať dialyzačné stredisko - viď nasledujúcu pasáž o podaní calcium chloratum iv.
Hyperkalémia. (salbutamol pri hyperkalémii !!!) Vladimír Tesař, Jan Vachek,2018, Moderní farmakoterapie v nefrologii.
Stredne závažná hyperkalémia (6,0-6,4mmol/l) bez EKG zmien.
- Presun kália intracelulárne - infúzia glukózy s inzulínom : 10j krátko pôsobiaceho inzulínu a 25g glukózy behom 15-30min (napr. 10j v 125ml 20% glukózy, nástup účinku behom 15-30 min. , maximum za 30-60min - monitorovať glykémiu , alternatívne 10j krátko pôsobiaceho inzulínu v 500ml 10% glukózy behom 60min, monitorovať glykémiu )
- Eliminácia kália z organizmu: kľučkové diuretiká nemajú klinicky významný kaliuretický účinok - ale možno skúsiť v situáciách, kde očakávame adekvátnu diuretickú odpoveď (mierne formy AKI) - vhodné hlavne pri prevodnení a hypertenzii. Ionotomenič (kalcium resonium15-30g p.o.) sa u AKI sprevádzajúce kritický stav nepoužíva. možno zvážiť pri akútnom zhoršení CKD u inak stabilných pacientov s funkčným tráviacim traktom. (Nástup účinku o 1-3hod. , max. účinku o 6 hod.)
- hemodialýza - zvážiť pri súčasnej oligúrii (pri šokovom stave - kontinuláne metódy CVVH) A v súvislosti s ťažkou acidózou.
Závažná hyperkalémia (nad 6,5mmol/l) , bez toxických EKG zmien.
- Beta 2 mimetiká - SALBUTAMOL 5mg nebulizáciou (opakované podanie môže byť nevyhnutné)
- Bikarbonát sodný - 50 mmol (teda 50ml) 8,4% roztoku intravenózne behom 5 min., ak je metabolická acidóza Jeho podanie je menej účinné než glukóza s inzulínom , alebo salbutamol. najúčinnejšia je ich kombinácia.
Závažná hyperkalémia s toxickými EKG zmenami.
- kalcium chlorid /calcium chloratum/ 10ml 10% CaCl2 (alebo 30ml Ca glukonátu ) iv behom 2-5 min., antagonizulje toxický vplyv kalia na membrány buniek myokardu - znižuije riziko malígnej arytmie - neznižuje hladinu draslíku.
Pseudohyperkalémie.
Zistilo sa, že pacient trpiaci na prolymfocytárnu leukémiu má extrémne vysoké hladiny draslíka v sére. Mechanizmus zjavnej biochemickej zmeny sa skúmal a zistilo sa, že ide o falošnú abnormalitu súvisiacu s lýzou veľkej hmoty lymfocytov in vitro. Toto pozorovanie in vitro sa nazýva pseudohyperkaliémia a nemalo by sa zamieňať za skutočné poruchy, ktoré si vyžadujú liečbu.
Determinants of Magnitude of Pseudohyperkalemia in Thrombocytosis
Ho-Jung Kim, M.D., Choon-Hae Chung, M.D., Chul-Oong Moon, M.D., Chan-Gook Park, M.D., and Soon-Pyo Hong, M.D.Department of Internal Medicine, College of Medicine, Chosun University, Kwangju, Korea
Abstraktné doštičky majú vysoké koncentrácie draslíka, a keďže sa časť z nich uvoľňuje pri zrážaní krvi, draslík v sére je preto o niečo vyšší ako draslík v plazme. U pacientov s trombocytózou môže byť množstvo uvoľneného draslíka značné a sérový draslík sa môže významne zvýšiť in vitro (pseudohyperkalémia). Pseudohyperkalémia bola hlásená pri rôznych trombocytemických stavoch vrátane polycythemia vera, myeloproliferatívnych porúch, akútnej a chronickej myelocytovej leukémie a postplenektómickej trombocytózy1–11). Stupeň pseudohyperkalémie (rozdiel medzi sérovými a plazmatickými koncentráciami draslíka) je očividne úmerný počtu krvných doštičiek, ale ostatné faktory, ktoré ovplyvňujú veľkosť pseudohyperkalémie, nie sú dostatočne známe. Táto štúdia sa zaoberá rôznymi faktormi, ktoré prispievajú k pseudohyperkalémii, navrhuje nový matematický vzorec na predpovedanie jeho rozsahu pri trombocytóze a hodnotí presnosť tohto vzorca u pacientov s trombocytózou v dôsledku polycythemia vera.