Hyperurikémia nie je len Dna
Hladina kyseliny močovej (KM) je určená rovnováhou medzi jej príjmom, tvorbou a elimináciou.
Aktiváciou oxidatívneho stresu, indukciou zápalu, vazokonstrikciou a aktiváciou RAAS má významný vplyv na endoteliálnu funkciu. Zkúmaný je aj priamy vplyv KM na endotel. Vstup KM do buniek, ktorý je spojený s aktiváciou xantin-oxidázy a NADPH oxydázy , môže navodzovať endoteliálnu dysfunkciu cez inhibíciu produkcie NO a narušenie mitochondriálneho metabolizmu. Inhibítory xantin oxidázy (predovšetkým však vyššie dávky alopurinolu - MILURIT) naopak vedú ku zlepšeniu endoteliálnej funkcie. Niekoľko recentných veľkých štúdií ukázalo, že vyššia hladina KM je nezávislým prediktorom celkovej aj kardiovaskulárnej mortality. V recentnej metaanalýze 11 prospektívnych štúdií zahŕňajúca celkom 173200 pacientov z roku 2013, bola hladina KM uznaná za nezávislý rizikový faktor kardiovaskulárnej mortality u oboch pohlaví a celkovej mortality u mužov.
Aj rozpustná KM stimuluje produkciu zápalových cytozínov. To vedie k aktivácii vazokonstrikčných mediátorov. Neprekvapí preto, že KM aj u pacientov bez dnavej artritídy koreluje s hladinou zápalových markerov (CRP).
K zvýšeniu KM vedie vo významnej miere konzumácia fruktózy, ktorej bohatým zdrojom sú okrem ovocia predovšetkým sladené nealkoholické nápoje.
U pacientov s hyperurikémiou sú nevhodné thiazidové diuretiká a salicyláty. Pacienti netolerujúci alopurinol (Milurit) majú možnosť užívať Adenuric - preparát preskripčne obmedzený pre reumatológa. Bohužiaľ preparát nie je uvolnený pre prípad hyperurikémie bez dnavého postihnutia klbov so záchvatmi.
Vhodné potraviny u pacienta s hyperurikémiou: Ovocný čaj, voda s ovocnou šťavou (citrónovou) , rastlinné tuky, rastlinné oleje, mlieko, nízkotučné syry, jogurty tvaroh, zakvas, čerstvá zelenina a ovocie, hlávkový šalát , kompóty, zemiaky, cestoviny, kukurica, múčne jedlá, pečivo (biele aj tmavé) ovocné zmrzliny, puding, želatinové torty, sušienky, petržlenová vňať, kôpor, pažitka, rasca, majorán, sušienky.
Potraviny vhodné len v obmedzenom množstve: minerálky, káva, slabý čierny čaj, ľahké prírodné vína, maslo, sladkovodné ryby, mäso z dospelých zvierat, hovädzie mäso , varená šunka varené hydinové mäso, vyprážaný syr, smažené vajcia, karfiol, huby, fazuľa, ryža, tvarohové a zemiakové knedľe, torty a zmrzliny s v yšším obsahom tuku , maslové krémy
NEVHODNÉ POTRAVINY: silné kakao , silný čaj, koncentrovaný alkohol, ťažšie vína, pivo, živočíšne tuky, morské ryby, rybie konzervy, slede , vnútornosti, mäso z mladých zvierat , mäsové vývary, divina, mastné údeniny, plesňové a mastné údené syry, špenát kapusta, chren cesnak, hrach, šošovica, čokoláda, marcipán, ostré koreniny, horčica, sójová omáčka, worchester.
Diéta pri dne
Správna strava pri dne sa skladá z potravín, ktoré sú chudobné na puríny a na skromnej spotrebe mäsa, rýb a alkoholu. Pozor, aj nealkoholické pivo obsahuje puríny. Mäso, ryby a vnútornosti (pečeň, obličky, srdce) sú hotovými purínovými „bombami“ a tým pádom absolútnym tabu. Biela múka a produkty z nej, ako aj cukor, fruktózový cukor, polotovary a zvýrazňovače chutí by sa mali z jedálnička vyčiarknuť.
Namiesto toho treba denne konzumovať mlieko a mliečne produkty a denne vypiť aspoň dva litre vody alebo nesladeného bylinkového čaju. Aj káva je v poriadku (maximálne tri šálky) – znižuje hladinu kyseliny močovej. Správnou stravou možno z dlhodobého hľadiska zabrániť poškodeniam a novým atakom.
Čo sa týka ovocia, odporúča sa zjesť dve porcie denne, zo zeleniny uprednostniť s mierou strukoviny, špenát, špargľu, kel a šampiňóny. Z orieškov voliť mandle, para orechy, lieskové a vlašské orechy a s mierou slnečnicové a tekvicové semienka. Nevhodné sú arašidy, predovšetkým solené. Z tukov je vítaný olivový a repkový olej, olej z vlašských orechov a pšeničných klíčkov, naopak, neodporúča sa živočíšne maslo, majonéza, husacia masť, slnečnicový ani bodliakový olej. Správne sú zemiaky bez šupy a celozrnné produkty, opatrnejší už buďte pri ovsených vločkách, lúpanej ryži. Zakázanými sú biele pečivo, hranolčeky, pečené zemiaky, sójové produkty. Z mäsa si môžete dopriať kuracie a morčacie (bez kože), už s mierou pristupujte k hovädziemu a teľaciemu, ale určite sa vyhnite vnútornostiam, tučnému mäsu, slanine a šunke. Z rýb bez obáv konzumujte úhor, kambalu a makrelu, nekonzumujte však sardelu, sardinky, šprotu, tresku, tuniaka, krevety, mušle a matjesy. Povedzte áno vajíčkam, mlieku, mliečnym produktom a tvarohu, ale rázne nie ovocným cmarom a jogurtom, mliečnej ryži, pudingu a šľahačke.