Neobvyklý hyperaldosteronizmus
35 ročná pacientka bola poukázaná na nefrologické vyšetrenie pre ťažké hypokalémie (vstupne S-K:2.6mmol/l) dlhodobo sprevádzané difúznymi kŕčmi. Tlak krvi intermitentne akceleroval, priemerne však bol v hodnotách cca 130 torr systoly. Intermitentne sa objavovali opuchy "celého tela" s varírujúcou diurézou (vstupne cca 500ml).
V anamnéze bol endokrinologický dispenzár pre hypothyreózu , avšak aktuálne pri clone L-Thyroxinu s optimálnym tyreoprofilom. V biochemickom skríningu okrem ťažkej hypokalémie, pri nízkom odpade kália v moči (dU-K: 21mmol/deň) bola prítomná alkalóza (HCO3: 26...27; BE: +3,7; fyziologická hladina S-Na: 137mmol/l a eGF MDRD: 1.62 ml/s).
V chronickej liečbe užívala okrem L-thyroxínu, Magnerot, Kaldyum, Milgamma , Pregabalin. Napriek absencii permanentne akcelerovanej hypertenzie a zvýšených hladín S-Na hodnotíme stav ako neobvyklú formu hyperaldosteronizmu a nasadzujeme do chronickej liečby antialdosteron (Verospiron 25mg 1tbl denne) s postupnou normalizáciou hypokalémie (do troch týždňov S-K:3,9mmol/l) a odoznením kliniky kŕčov. Následne strácame s pacientkou kontakt.