Recidivujúce postrenálne zlyhanie u ženy vo fertilnom veku
41 ročná pacientka bola v auguste 2014 vyšetrená nefrológom v susednom regióne s odporúčaním gynekologického a urologického vyšetrenia (vzhľadom na nález hydronefrózy), ktoré pacientka neabsolvovala. Následne sa presťahovala do okresu Trebišov, kde bol v rámci hematologického vyšetrenia záchyt S-kreatinínu : 521umol/l v jan. 2015 . Vyšetrenie nefrologickou ambulanciou už v okrese Trebišov dokumentuje S-kreatinín : 806 umol/l. U pacientky bola USG dokumentovaná bilaterálne hydronefróza, vpravo s výraznou redukciou parenchýmu. CT vyšetrenie poukazuje na objemné komunikujúce solidno cystické, septovité expanzie vychádzajúce z adnex – susp. cystadenoCa. sekundárna ureterohydronefróza bilat – vpravo s obrazom afunkčnej obličky.
Pacientka vyžadovala dočasné zaradenie do dialyzačného programu. 5.3.2015 realizovaná punkčná nefrostomia vľavo s obnovením diurézy a postupnou parciálnou rekonštrukciou filtračného funkčného stavu. Operačné riešenie gynekologického nálezu pacientka odmietla.
V júni 2015 dochádza k OP výkonu v zmysle laparotomickej extirpácie TU ovarii l. dx. (vyslovené podozrenie na endometriózu) , realizovaná salpingektomia l. dx. Adhesyolýza. Histologicky TU masa -ovaria : endometroidná cysta ovária vľavo a vpravo .
V júli 2015 doporučená z urologickej stránky ascendentná ureterografia na ktorú sa pac. nedostavila. V januári 2016 hospitalizovaná na urologickej klinike pre vypadnutú nefrostomiu, počas hospitalizácie realizovaná ureterografia s nálezom striktúry dist. močovodu – zavedený JJ stent. Doporučená statická gamagrafia – na urologickú kontrolu sa však už pacientka nedostavila.
Pacientka (stabilná po nefrologickej aj urologickej stránke) s nami prerušila kontakt do septembra 2017, kedy sa dostavila na nefrologickú ambulanciu pre febrilný stav, S-kreat 659 umol/l (rozvoj kliniky septického stavu). Vpravo dokumentovaná už hypoplastická oblička, vľavo hydronefróza. Opäť zavevdená punkčná nefrostomia vľavo pre neúspešnú sondáž ľavého močovodu. Postupne stav stabilizovaný – poklesli zápalové a renálne parametre- diuréza z nefrostomie dostatočná. Následne ureteroskopicky zavedený JJ stent vľavo. Gynekologom vyslovené podozrenie na TU malej panvy na základe USG nálezu. Kontrastné-CT vyšetrenie nezrealizované pre filtračný renálny s vysokým rizikom renálneho zlyhania. Aktuálne má pacientka odp. prípravu na CT vyšetrenie malej panvy cestou gynekologickeho oddelenia – avšak ďalšia compliance pacientky sa dá len ťažko predvídať.
Od 6-10% žien v reprodukčnom veku je postihnutých estrogen-dependentným chronickým zápalovým stavom – endometriózou. Je charakteristická výskytom endometriálneho tkaniva mimo kavity maternice. Tento zápalový proces vedie k neurogenéze a angiogenéze prispievajúcim k prežitiu endometrického tkaniva. Ťažká forma ochorenia vedie k extenzívnym adhéziám panvovej bolesti a infertilite.
Existujú tri klinické formy: peritoneálna, ovariálna a extragenitálna forma.
Ureterálne postihnutie je často lokalizované v rámci jedého ureteru. Zvyčajne vľavo. Odhaduje sa že 30% žien s ureterálnou endometriózou má 30-50% stratu nefrónov v čase stanovenia diagnózy ureterálnej endometriózy.